Ağrılara fazla dayanamadı

Gaziantep’te aort damarı yırtılan kadın, kan dolaşımı durdurularak yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Özel bir hastaneden yapılan açıklamaya göre, şiddetli göğüs ağrısı ve bilinç kaybı şikayetiyle hastaneye başvuran Fadıma Yalçın’ın (56) nöroloji kliniğindeki tetkiklerinde, aort damarında yırtılma oluştuğu belirlendi.

Damardaki yırtığın beyne doğru ilerlediğinin tespit edilmesi üzerine hasta, ameliyata alındı. Yalçın’ın vücudundaki kan boşaltılıp belli dereceye kadar soğutuldu ve dolaşımı 36 dakika durduruldu. Yalçın, 5,5 saat süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen kalp ve damar cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Mustafa Bilge Erdoğan, bu tip vakalarda hastanın vakit kaybedilmeden ameliyata alınması gerektiğini belirtti.

Ameliyatta damar yırtığının ilerlediğini ve beyin damarlarını da içine aldığını gördüklerini ifade eden Erdoğan, bu nedenle açık kalp ameliyatlarında nadiren tercih edilen “kanı bir rezervuarda toplama” yönetimini gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Bu yöntemin kullanıldığı hastalarda görülebilecek en büyük riskin, organlarda ve beyinde oluşabilecek kalıcı hasarlar olduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunu engellemenin tek yolu ise işlem süresini olabildiğince kısa tutmaktır. Literatürde belirtilen güvenli süre en fazla 60 dakikadır. Biz işlemi 36 dakikada gerçekleştirdik. Hastamız yoğun bakım sürecinden sonra sağlıklı bir şekilde uyandı ve zamanında müdahale yapıldığı için organlarında ve beyinde hasar oluşmadı.”

Fadıma Yalçın ise ameliyatı gerçekleştiren sağlık ekibe teşekkür etti. 

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: