Dehşet anları kameraya yansıdı…

Rize’de geçen yıl 15 ton üretilen ve yüksek fiyata rağmen kısa sürede tükenen organik balda bu yılki hedefin, 20 ton olduğu bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik arıcılığın, geleneksel yöntemlerle tarım yapılan bölgeden en az 3 kilometre uzakta, ilaç ve gübre gibi kimyasalların kullanılmadığı yerlerde yapılması gerektiğini belirtti.

Sertifikalı arıcılar tarafından yapılan organik arıcılıkta, bal ve diğer arı ürünlerinin, suni besleme ve kimyasal ilaçlamaya başvurulmadan, doğal ürünlerle üretildiğini ifade eden Bulut, bu ürünlere talebin gün geçtikçe arttığını vurguladı.

Rize’de 2 bin 600 işletmede 88 bin 297 koloni ile arıcılık faaliyetlerinin yürütüldüğünü anlatan Bulut, şunları söyledi:

”Geçen yıl yaklaşık 218 işletmede kara kovan balı üretildi. Organik aracılık faaliyetleri kapsamında ilimizde 2012 yılı sonu itibarıyla 43 işletmede bin 568 kolonide toplam 15 ton organik bal üretimi gerçekleştirildi. 42 işletmede bin 886 adet organik arı üretim kolonisi var. 2013 yılı hasat döneminde yaklaşık 20 ton organik bal üretimi hedefliyoruz. Çok fazla talep gören organik balın kilogramı, üretildiği bölgelere göre 150 ile 500 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunuluyor.” 

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: