Tecavüz davasında şok gelişme!

Ünlü sanatçı Serdar Ortaç, jürisi olduğu Popstar Alaturka isimli yarışmada 1999 yılında yaşanan Ahmet Kaya olayı ile ilgili adeta özür diledi

1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği Ödül Töreni’nde Ahmet Kaya ödülünü aldıktan sonra “Yeni kasetimde Kürtçe şarkı okuyacağım. Kürtçe klip çekeceğim. Bunu yayınlayacak yürekli kanallar var, sıkıyorsa yayınlamasınlar” demiş ve salondaki bazı izleyicilerin tepkileriyle karşılaşmıştı. Kimi izleyiciler Ahmet Kaya’ya çatal bıçak fırlatmış ardından da Ahmet Kaya polis koruması altında salondan çıkartılmıştı. O sırada sahnede olan Serdar Ortaç yaşananlar karşısında sessiz kalmış ve konserine 10. yıl marşı ile devam etmişti.

Star TV’de yayınlanan Popstar Alaturka isimli yarışmada Bülent Ersoy, Orhan Gencebay ve Demet Akalın ile birlikte jüri üyeliği yapan Serdar Ortaç, yarışmaya Bulgaristan’dan katılan İsmail isimli yarışmacının seslendirdiği şarkının ardından, yaptığı değerlendirme konuşmasında 10 Şubat 1999 tarihinde yapılan Magazin Gazetecileri Derneği Ödül Töreni’nde Ahmet Kaya’nın konuşmasının ardından aralarında kendisinin de bulunduğu bir grubun sanatçıya çatal ve bıçak fırlatması olayını kasdederek, açıklamalarda bulundu.

Kuliste Orhan Gencebay’ın kendisine ders niteliğinde birkaç şey söyleyerek 36 etnik kökenden bahsettiğini belirten Serdar Ortaç, “Yıllar önce yok saydığımız Kürt kardeşlerimizi, ki bana da yanlış öğretildi, beni de gaza getirip heyecanlındırdılar o sene.

Umarım ki bir tane Kürt kardeşimizin Kürtçe şarkısını burada duyarız ve hepimiz başta ben olmak üzere pişman oluruz yaptıklarımızdan. Yıllar boyu yok saydık, ‘Kürtçe söyleyemezsin, Türkçe okuyacaksın, şu lehçede okuyamazsın…’ öyle oldu. Bizde onlara inandık, yok saydık” dedi.

Serdar Ortaç’ın ardından konuşan Orhan Gencebay ise, şu dörtlüğü okudu;

“Bu vatanın çatısı yaşam kadar kutsaldır
Yaradanım yaratmış dünya anavatandır
Dil, din, cins, ırk ayırmam şu dünya gurbetinde
Bana Orhan diyorlar, asıl adım insandır”

Orhan Gencebay ve Serdar Ortaç, konuşmalarının ardından salonda izleyenlerden büyük alkış aldı.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: